ÜNİVERSİTELER

Kanada Ünİversİte Eğİtİmİ

Times Higher Education (THE) World University Rankings (Times Dünya Üniversiteler Sıralaması https://www.timeshighereducation.com/) , yıllar itibariyle incelediğinizde, pek çok Kanada üniversitesinin her yıl bu küresel değerlendirmede, ilk 100 içerisinde temsil edildiğini görebilirsiniz.

Özellikle University of Toronto (Toronto), McGill University (Montreal) ve University of British Columbia (Vancouver) Kanada’nın Dünya çapında çok iyi tanınan, saygın üniversiteleri arasındadır.

Kanada’da üniversitelere kabulde merkezi bir sınav sistemi yoktur. Kanada liselerinden mezun olan öğrencilerin, özellikle lise son sınıftaki not ortalamaları, istedikleri üniversitenin istedikleri bölümüne girmelerinde belirleyici faktördür.

Her üniversitenin, yabancı öğrenciler için ayrılmış kontenjanları vardır. Yabancı öğrenciler için de, not ortalaması en önemli faktördür. Genel koşulların dışında her üniversitenin, yabancı öğrenci kabulünde özel koşulları olabilir. Türkiye’deki okullarda uluslararası bakalorya (IB) programlarından bitiren öğrenciler kabul konusunda daha fazla şansa sahiptir.

Eğer Kanada dışında bir üniversiteyi bitirdiyseniz ve lisans ya da yüksek lisans yapmak istiyorsanız, önce Kanada’da bir denklik belgesi almanız ve buna göre, eksik kredilerinizi tamamlamanız gerekebilir.

Üniversitede lisans ya da lisansütü eğitimi ile ilgili, sizin koşullarınıza uygun, daha ayrıntılı bilgi için bizimle temasa geçiniz.

X