KANADA'DA EĞİTİM

Kanada’da Eğİtİm

Kanada eğitim açısından dünyada en çok tercih edilen ülkeler arasındadır. Dil okullarından liselere, kolejlerden üniversitelere kadar eğitim kurumlarının kalitesi ve dünya çapında kabul görmesinin yanısıra, Kanada’nın çok kültürlü, tüm dünyadan farklı profillere sahip insanların barış içinde bir arada yaşayabildiği demokratik bir ülke olması, Kanada’ya olan ilgiyi arttırmaktadır.

2015 yılında, göçmenlik ve vatandaşlık mevzuatında yapılan düzenlemeler, Öğrenci olarak Kanada’da eğitim almaya gelen yabancıların, belli koşulları yerine getirmeleri halinde, sürekli oturma ve çalışma izni ve vatandaşlık elde etmelerine olanak vermektedir.

Kanada’daki bir kolej ve üniversiteye kaydolmuş öğrenciler, seçtikleri programa bağlı olarak  eğitimlerine devam ederken aynı zamanda yasal olarak haftada belli bir süre çalışıp eğitim masraflarının bir bölümünü karşılayabilirler. İki yıllık bir kolej programına kaydolan bir öğrenci genellikle eğitim süresini kapsayacak şekilde iki yıllık bir çalışma vizesi alarak okul döneminde haftada 20 saat ile sınırlı, yaz ve sömestir tatillerinde ise tam zamanlı çalışma hakkına sahip olabilir. Çalışma izninin üçüncü yıla uzatılması da mümkündür. Bu aşamada öğrenci, Kanada’da sürekli oturma ve çalışma izni için başvurabilir. Bu izni almak vatandaşlığa giden yolda son adımdır. Kanada vatandaşlığını kazandıktan sonra öğrenci ister Kanada’ya sürekli yerleşerek yaşamını bu ülkede kurabilir ya da vatandaşlık hakkını yitirmeden anavatanına dönebilir.

Bu konuda ayrıca SORUMLULUKLARIMIZ bölümünü okumanızı rica ederiz.

Kanada’da Eğİtİm hedeflerİnİze bağlı olarak:

Bir dil okuluna kaydolup, bir kaç haftalık ya da aylık bir programın sonunda, İngilizcenizi istediğiniz seviyeye ulaştırıp sonra da Türkiye’ye dönebilirsiniz.

Dil okulundan sonra kolej, üniversite ya da lisan üstü eğitimi amaçlıyorsanız (ve bu derecelere önceden sahip değilseniz) TOEFL veya IELTS derecesi almaya yönelik bir dil programını tamamlamanız gerekir. Bu sınavı geçtikten sonra, eğitiminize Kanada’daki bir kolej ya da üniversitede devam edebilmek için önemli koşullardan birini yerine getirmiş olursunuz.

Gerek yurtdışında üniversite eğitimine hazırlık, gerekse yurtdışı deneyimi anlamında, Kanada’da lise eğitimi düşünmeniz gereken bir seçenektir. Özellikle lisenin son iki sınıfını Kanada’da okumak size, not ortalamanıza bağlı olarak sınavsız şekilde Kanada’da veya başka bir ülkede, istediğiniz üniversiteye girme şansını sağlayabilmektedir. Kanada‘da lise eğitimi Türkiye‘deki gibi dört yıllıktır. Özellikle son iki yılda yapacağınız doğru alan tercihleri ve seçtiğiniz dersler, başarı düzeyinizi belirlemekte ve üniversitede istedğiniz bölüme girmenizi kolaylaştırmaktadır. Kanada‘da lise diploması alabileceğiniz gibi, sadece bir yıl okuyarak eğitiminizi Türkiye’de tamamlayabilirsiniz. Milli Eğitim Bakanlığı’nın Kanada‘da bulunan tüm liselere denklik vermesi de yurtdışı lise eğitiminde Kanada’yı daha cazip kılmaktadır. Kanada’da lise eğitimine karar veren öğrenciler, hem devlet, hem özel liseye gidebilirler. Hemen hemen tüm liselerde, yabancı öğrenciler için kontenjan mevcuttur ve herberlik hizmetleri gelişmiştir.

X